6 צמחי פלא שעוזרים לך לרדת במשקל

"כל מי שניסה לרדת במשקל יודע שכדי להשיג את המטרות שלו צריך לשנות את ההרגלים שלו". בחורף, אנחנו אוהבים לאכול מזונות מנחמים המכילים הרבה פחמימות. וכשקר ויורד גשם אנחנו רוצים להתכרבל מתחת לשמיכה, לא לצאת ולהתאמן. 

כדי להילחם בבעיה זו, חקר נטורופת בשם גפן בן צור חמישה צמחים לכל מי שמתקשה לשמור על המשקל שיסייעו לכם בתזונה בחורף ואף מעבר לכך. 

האוויר מתקרר ואנחנו מתחילים ללבוש שכבות שמסתירות את צורת הגוף שלנו. זה גורם לנו לעלות במשקל במהלך החורף ואז אנחנו רוצים לרדת במשקל מהר. האם זה בכלל אפשרי?

חשוב לזכור שתהליך הירידה במשקל דורש שינוי. זה לא קסם. כל מי שניסה לרדת במשקל יודע שכדי להשיג את המטרות שלו צריך לשנות הרגלים. השינויים כוללים שיפור הרגלי אכילה, שינה טובה בלילה ואורח חיים פעיל יותר במהלך היום. עם זאת, ישנן דרכים תזונתיות טבעיות שיכולות לעזור לך בתהליך הירידה במשקל ולקדם אותך לעבר המטרה שלך.

הנה כמה ירקות ומשקאות שיכולים לעזור:

מטה – הארגנטינאים לא יכולים לחיות בלעדיו

Yerba mate (MAH-tay) הוא אחד המשקאות הפופולריים והאהובים ביותר בדרום אמריקה. הוא גדל ביערות הגשם של דרום אמריקה והתושבים שותים אותו לעתים קרובות. צמח המר מאטה זכה לפופולריות בקרב שוחרי בריאות במקומות רבים בעולם והגיע הזמן שהישראלים יכירו אותו וייהנו מיתרונותיו הבריאותיים.

גולת הכותרת היא השפעתו על פירוק השומן. סינתזה של חומצות שומן של מייט במהלך פעילות גופנית נבדק במחקרים והתוצאות היו משמעותיות. חוקרים מצאו ששתיית תה מאייט מעודדת את הגוף לנצל את מאגרי השומן כמקור אנרגיה, במיוחד במהלך פעילות אירובית קלה עד בינונית. ספורטאים יכולים ליהנות ממנו מכיוון שהוא מכיל קפאין ונוגדי חמצון, כך שהם מקבלים דחיפה של אנרגיה וחומצות שומן נשרפות במהלך פעילות ספורטיבית. שתיית בן זוג מרחיקה את העייפות ומשפרת את הביצועים.

למייט יש השפעה גם על חילוף החומרים בגוף. זאת על ידי השפעה תרמוגנית, או במילים פשוטות, השפעה על כמות האנרגיה שהגוף שורף כדי לייצר חום. תה מטה מכיל קפאין בכמות דומה לזו שבקפה ולכן הוא גם ממריץ.

קינמון – מכיל רכיב המשפיע על חילוף החומרים

הקינמון כיכב במטבחים ובתרבויות רבות במשך אלפי שנים. ידוע כי קינמון עוזר לווסת את רמות הסוכר בדם.

השפעה נוספת ופחות מוכרת של הקינמון קשורה לתרכובת המצויה בו בשם קינמאלדהיד, המעניקה לו גם את הארומה המיוחדת שלו. לרכיב זה השפעה תרמוגנית, מייצרת חום בגוף על ידי תהליכים מטבוליים שיכולים לתרום לתהליך הירידה במשקל. מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן בדק את השפעת הרכיב המצוי בקינמון על תאי שומן אנושיים, לאחר תוצאות טובות במחקר על עכברים. החוקרים הבחינו בהשפעה ישירה על תאי השומן והגיעו למסקנה כי אותו רכיב המצוי בקינמון גורם לניצול השומן ממאגרי השומן להפקת אנרגיה.

תה ירוק – עוזר לשומן הגוף שלך לייצר אנרגיה

תה ירוק מוכר מזה שנים רבות כצמח העשוי לתרום לתהליך הירידה במשקל בשל השפעתו על קצב חילוף החומרים הקשור לשילוב הסינרגי של קפאין וקטצ'ינים המצויים בצמח הקמליה סיננסיס (תה ירוק).

המנגנון שבו תה ירוק משפיע על הירידה במשקל הוא בעזרת תרמוגנזה מוגברת, שכן חום שורף קלוריות.

מחקר נעשה על 14 גברים צעירים בריאים שקיבלו תה ירוק או תמצית פלצבו במשך ארבעה שבועות בהם עשו שלושה אימונים בשבוע של רכיבה על אופניים במשך כשעה. בקבוצה ששתה תה ירוק, התוצאות הראו כי קצב חמצון השומן עלה ב-25% והייתה ירידה באחוזי השומן בגוף של כ-1.63% בהשוואה לקבוצת הביקורת, בה לא חל שינוי בנתוני הנבדקים. באותו מחקר, שותי התה הירוק הגיעו למרחק גדול יותר במבחן הסופי שנערך בתום ארבעת השבועות.

השפעה זו מיוחסת לקטצ'ין (EGCG) המצוי בכמויות גבוהות בתה ירוק, לצד קפאין, שהשפעתו על ניצול השומן להפקת אנרגיה, על חשבון השימוש בגליקוגן, נבדקה והוכחה במחקרים. ההשפעה המשולבת כנראה משמעותית יותר במהלך פעילות גופנית, אך בחלק מהמחקרים נראו תוצאות טובות לאחר האימונים.

פלפל חריף – מעודד שריפת קלוריות

פלפל חריף, כמו פלפל קאיין, צ'ילי ותחליפיו, מכילים מרכיב פעיל עוצמתי בשם קפסאיצין, אותו חומר שגורם לתחושת חמימות. מחקרים שבדקו את ההשפעה של קפסאיצין על חילוף החומרים מצאו שפלפל חריף מאיץ את חילוף החומרים ב-30 הדקות שלאחר האכילה. ההשפעה נבדקה במנוחה. נראה כי פלפל חריף מניע את הגוף להשתמש יותר באנרגיה ולשרוף יותר קלוריות. פעולות אלו קשורות להפעלת קולטני אדרנלין ולעלייה בטמפרטורת הגוף.

שומר – מדכא תיאבון

שימוש בזרעי שומר נפוץ בתרבויות רבות ברחבי העולם במשך אלפי שנים. זה ידוע בעיקר בזכות מערכת העיכול, הקלה על נפיחות וגזים. על פי הרפואה המסורתית, זרעי שומר נחשבים לדיכוי תיאבון. הטעם המתוק של הזרעים מגיע מחומר הנקרא אנטול (Trans-Anethole) המדכא את התיאבון. אנשים מרגישים שובע לאחר שתיית חליטת שומר או לעיסת זרעי שומר. מי שמרבה לנשנש בין הארוחות יכול לשתות תה שומר לאחר ובין הארוחות וכדי להרגיש שובע זמן רב יותר, לקבל הקלה בהפרעות עיכול ולהרגיש פחות נפיחות.

אם החלטתם שאתם רוצים שינוי שיגרום לכם להרגיש טוב יותר וישפר את הבריאות שלכם, זה בהחלט אפשרי. העצה הטובה ביותר להצלחה, בכל שינוי שתרצו להשיג, היא להרגיש טוב עכשיו.

היכנס לתהליך מתוך כוונה לשפר את בריאותך תחילה. כאמור, אין כאן קסם. עם זאת, אתה יכול לבחור לשפר הרגלים, כאלה שניתן ליישם לאורך זמן. שילוב צמחי מרפא בתהליך עשוי לעזור לכם להשיג מטרות ולספק לכם שפע של נוגדי חמצון. אנשים שיש להם בעיות רפואיות או נוטלים תרופות מרשם צריכים להתייעץ עם איש מקצוע לפני השימוש בצמחי מרפא או תוספי מזון, מכיוון שחלקם עלולים להתנגש עם תרופות. חלק מהצמחים המוצגים כאן מכילים קפאין, חומר ממריץ, לכן הימנעו מהם בערב.

מאמרים קשורים

One Comment

  1. 6 צמחי פלא שעוזרים בהמשך הרדת המשקל הם: פטרוזיליה, אשליה, אפריקה, רובוטוצ'י, אספרגוס, וגרנדיה. הם מספקים את החומרים החיוניים הנחוצים להקפדה על המשקל הנכון ופריטים שמופעלים כמפעילי תאוצה להרדת המשקל.

כתיבת תגובה

Back to top button