מה זה סוכן? הגדרה, סוגי סוכנים ודוגמאות

סוכן, הוא אדם שהוסמך על פי חוק לפעול בשמו של אדם או ישות אחרת. ניתן להעסיק סוכן כדי לייצג לקוח במשא ומתן ובעסקאות אחרות עם צדדים שלישיים. ניתן לתת לסוכן סמכות קבלת החלטות.

מה זה סוכן?

שני סוגים נפוצים של סוכנים הם עורכי דין, המייצגים את לקוחותיהם בעניינים משפטיים, וברוקרים, הנשכרים על ידי משקיעים כדי לקבל עבורם החלטות השקעה. האדם המיוצג על ידי הסוכן בתרחישים אלה נקרא המנהל. בפיננסים הכוונה היא ליחסי נאמנות בהם סוכן מוסמך לבצע עסקאות בשם הלקוח ולטובתו.

הבנת סוכן

סוכן הוא מישהו שניתנה לו הרשאה (באופן מפורש או בהנחה) לפעול בשמו של אדם ועשוי לעשות זאת במגוון תפקידים. זה יכול לכלול מכירת בית, קיום צוואה , ניהול קריירת ספורט, ניהול קריירת משחק, להיות נציג עסקי וכדומה.

לסוכנים יש לעתים קרובות מומחיות בתעשייה ספציפית והם בקיאים יותר בפרטיות של התעשייה הזו מאשר לאדם הממוצע. לדוגמה, אם התחלת למשוך תשומת לב כמוזיקאי, היית שוכר סוכן מוזיקלי שיעזור לך להדריך אותך בקבלת חוזה תקליטים, חתימה על חוזי תקליטים וסידור לוח ההופעות שלך.

מכיוון שלא יהיה לך ניסיון עם תעשיית התקליטים, תצטרך סוכן שידאג לאינטרסים שלך וידאג להרבה מהעבודה שאם לא כן, סביר להניח שלא תוכל להשלים בעצמך. זה גם יפנה את הזמן שלך כדי שתוכל להתרכז ביצירת מוזיקה.

סוגי סוכנים

הסוכנים מגיעים בכל הסוגים בהתאם לתפקידם ולענף בו הם פועלים. באופן כללי, ישנם שלושה סוגים של סוכנים: סוכנים אוניברסליים, סוכנים כלליים וסוכנים מיוחדים.

סוכנים אוניברסליים

לסוכנים אוניברסליים יש מנדט רחב לפעול בשם לקוחותיהם. פעמים רבות ניתן לסוכנים אלו ייפוי כוח ללקוח, המקנה להם סמכות ניכרת לייצג לקוח בהליכים משפטיים. הם עשויים גם להיות מורשים לבצע עסקאות פיננסיות בשם לקוחותיהם.

סוכנים כלליים

סוכנים כלליים חוזים לייצג את לקוחותיהם בסוגים ספציפיים של עסקאות או הליכים לאורך תקופה מוגדרת. יש להם סמכות רחבה לפעול אך בתחום מוגבל. סוכן כישרונות של שחקן ייכלל בקטגוריה זו.

סוכנים מיוחדים

סוכנים מיוחדים מורשים לבצע עסקה בודדת או סדרה של עסקאות בתוך תקופה מוגבלת. זהו סוג הסוכן שרוב האנשים משתמשים בו מעת לעת. סוכן נדל"ן, סוכן ניירות ערך , סוכן ביטוח וסוכן נסיעות הם כולם סוכנים מיוחדים.

עיסוק כסוכן בענף מסוים ללא רישיון או רישום מתאים עלול להוביל לקנסות או איסור לפעול כסוכן בענף זה בעתיד. לפני העבודה כסוכן, ודא שקיבלת את הרישיון, ההסמכה והרישום הנכונים.

מחיקת חשבון אינסטגרם

שימושים של סוכנים

אנשים שוכרים סוכנים לביצוע משימות שאין להם זמן או מומחיות לעשות בעצמם. משקיעים שוכרים ברוקרים שישמשו כמתווכים בינם לבין שוק המניות . ספורטאים ושחקנים שוכרים סוכנים לנהל משא ומתן על חוזים בשמם מכיוון שהסוכנים בדרך כלל מכירים יותר את הנורמות בתעשייה ויש להם מושג טוב יותר כיצד למקם את הלקוחות שלהם.

בדרך כלל, בעלי בתים פוטנציאליים משתמשים בסוכנים כמתווכים, תוך הסתמכות על הכישורים הגדולים יותר של איש המקצוע במשא ומתן.

עסקים שוכרים לעתים קרובות סוכנים שייצגו אותם במיזם מסוים או במשא ומתן מסוים, תוך הסתמכות על הכישורים המעולים של הסוכנים, אנשי הקשר או מידע הרקע להשלמת עסקאות.

אחריות נאמנות של סוכן

חובת הימנעות מהטבה מהותית

במהלך העסקים, סוכן עשוי להרוויח. הדבר נכון במיוחד כאשר משלמים לסוכן לבצע משימה מטעם המנהל. לדוגמה, סוכן נדל"ן בדרך כלל מקבל עמלה עבור עבודתו במכירת בית.

כאשר פועל בשמו של אחר, על סוכן לוודא שלא ייהנה שלא בצדק מתפקיד הסוכנות שלו. זה כולל קבלת הטבות גדולות ממערכת היחסים או ניצול מעמדם כדי להבטיח שהם מקבלים הטבות שלא היו בדרך כלל במסגרת עסקה רגילה.

החובה לא לגזול

כאשר סוכן פועל בשמו של מנהל, הסוכן עשוי לקבל מידע שהוא יוכל להפיק ממנו באופן אישי לטובתו האישית. לדוגמה, סוכן עשוי לקבל מידע המתייחס להזדמנות השקעה אפשרית. הסוכן חב למנהל את החובה לא לגנוב או להחליף את יכולתו של המנהל לבצע עסקה. בדוגמה זו, המנהל שומר לעצמו את הזכות להחליט אם להשקיע או לא; אסור לסוכן לתפוס את מקומו של המנהל מבלי שהמנהל ידחה במפורש הזדמנות להשקיע.

החובה לא להתחרות

בנימה דומה, אסור לסוכן לערוך עסקאות או עסקים המתחרים במנהל. ניגוד עניינים זה מעמיד את המנהלת בעמדת נחיתות שכן הסוכן עשוי להשיג סודות מסחריים או עסקיים במהלך הקשר העסקי. לדוגמה, תארו לעצמכם אם סוכן הוטל על משלוח סחורה ספציפית למחסן הייצור של הסוכן. הסוכן יוכל לקבל מידע הקשור לפעולות המנהל שהסוכן יוכל אז להשתמש בו לטובתו האישית.

חובת השקיפות

הסדרים פורמליים של סוכן-עיקרי כוללים לעתים קרובות מילים שעל הסוכן לחשוף אם יש לו מנהלים אחרים שבהם הוא פועל כסוכן עבורם. זה כולל חשיפה של הצהרה בשבועה לפיה הסוכן יפעל בתום לב בכל המנהלים ויגרור התמודדות הוגנת עם כל מנהל.

חובה להגן על מידע

במהלך מערכת היחסים של סוכן עם המנהל, הסוכן אינו רשאי לחשוף מידע סודי לצדדים שאינם קשורים. זה עשוי להגדיר באמצעות הסכמי סודיות או שלא להיקרא במפורש. בכל מקרה, על הסוכן לדאוג להעריך את רגישות המידע ואת הצורך של צדדים אחרים להשיג מידע זה. זה כולל אי ​​שימוש במידע סודי לטובתו האישית של הסוכן (כלומר החלפת המידע לתועלת אישית לצד שלישי בלתי תלוי).

 

לסוכן עשויה להיות סמכות מפורשת (באמצעות חוזה כתוב) או סמכות משתמעת (שנחתם הסכם על סמך פעולות)

אחריות ביצועים של סוכן

חובת חוזה

כל התנאים של כל הסכם כתוב בין סוכן ומנהל מגדירים את מערכת היחסים בין השניים. עבור יחסי סוכן ומנהל רבים, החוזה אינו מוגדר במפורש מראש. עם זאת, הסכמים מותאמים אישית או מכוונים עשויים לדרוש תנאים מאוד ספציפיים המגדירים מה מותר ומה אסור.

חובת הזהירות

על סוכן מוטלת תמיד המשימה לפעול בזהירות ובמיומנות בטיפול בענייני המנהל. לעתים קרובות נקבע התקן לפיו על הסוכן לפעול כפי שהמנהל יעשה, תוך שימוש בשיקול דעת כאילו ייגרם לו הרווח או ההפסד האישי. למרות שרמת הטיפול עשויה שלא להיות מוגדרת במפורש, רמת הטיפול צריכה להיות שווה למה שמצופה באופן סביר על פי סטנדרטים מקומיים.

חובת הזהירות עלולה להיות מסובכת כאשר בוחנים את פוטנציאל התועלת האישית של הסוכן. לדוגמה, חשבו על ברוקר שמקבל עמלה על מכירת מוצרי השקעה מסוימים. עבור חלק מהלקוחות, ייתכן שהאינטרס שלהם לא יהיה טוב לקנות את ההשקעות הללו. לכן, על המתווך מוטלת חובת הזהירות לא למכור מוצרים כאלה לאותם אנשים, תוך הקרבת רווח אישי כדי לשמור על קדושת הקשר.

חובת ציות

סוכן חייב לציית להוראה סבירה. למרות שייתכנו מצבים שבהם פעולה בשמו וביצוע ההנחיות שלהם אינו סביר או חוקי, ייתכן שהסוכן יפנה לא למלא אחר ההוראות. אחרת, הסוכן מחויב לבצע משימות כצפוי בהסכם. זה כולל מצבים שבהם המנהל עשוי להיות מקופח אך הנחה את הסוכן לפעול באופן ספציפי.

חובת גילוי

ככל שהסוכן צובר מידע רגיש שעשוי להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של מנהל, על הסוכן מוטלת החובה לחשוף מידע זה בצורה מדויקת ובזמן. תחשבו על הדוגמה של שחקן לוס אנג'לס דודג'רס פרדי פרימן. סוכנו של פרימן לפי הדיווחים לא חשף בפני פרימן שקבוצתו לשעבר, אטלנטה ברייבס, רצתה להחתים אותו מחדש. על ידי מניעת מידע כזה, פרימן חתם בעל כורחו בקבוצה אחרת.1

 

חובת ההפרדה

על סוכן מוטלת גם האחריות לשמור על ענייני הסוכן והמנהל בנפרד. זה כולל הבטחה שכל עסקאות שנעשות מטעם המנהל הן עדיין רכוש חוקי של המנהל. זה גם מבטיח שכל משאבים או הון המשמשים לביצוע העסקה נשמרים בחשבונות בנק נפרדים ושישמרו ספרי דיווח נפרדים.

כאשר אתה פועל כסוכן, אתה מוגן לעתים קרובות מאחריות כל עוד אתה פועל בזהירות, בסבירות ובשקיפות.

אחריות סוכן

סוכן אחראי לרוב כלפי המנהל שלו אם הם מפרים את חובתו או חורגים מפעולה סבירה וצפויה שבוצעה בשם הצד השני. הדבר עשוי להיות תוצאה של חריגה מהסמכות שניתנה להם, התנהגות בלתי הולמת, רשלנות בלתי סבירה או כל מצב אחר שבו עלול להיגרם למנהל הפסד שעלול היה להימנע.

במצבים מסוימים כאשר הסוכן מבצע משימה עבור אחר מבלי לחשוף כי הוא סוכן, הם עשויים להיחשב כאחראים מכיוון שהסוכן הונח להיות מנהל. סוכן אחראי בדרך כלל גם כאשר הסוכן נושא במפורש אחריות אישית על ידי התקשרות בהסכם קשור.

סוכנות על פי הצורך

יש גם " סוכנות מכורח ", שבה מונה סוכן לפעול בשמו של לקוח שאינו מסוגל פיזית או נפשית לקבל החלטה. לא תמיד מדובר במקרה של אי כושר. בעלי עסקים, למשל, עשויים לייעד סוכנים לטיפול בבעיות בלתי צפויות המתרחשות בהיעדרם. לדוגמה, אם מנכ"ל היה בטיסה ולא ניתן להגיע אליו ובכל זאת נדרשת החלטה עסקית חירום, ניתן היה להשתמש בסוכנות מכורח.

סוכנות מכורח מבוצעת לרוב בעתות חירום או דחיפות כאשר הצד העיקרי אינו זמין לקבל החלטה. במצבים אלה, בתי המשפט יכירו בצד שלישי המקבל את ההחלטה אם ניתנה לאותו צד סמכות מהצד העיקרי לעשות זאת. הצד השלישי יהיה אחראי לפעול לטובת הצד העיקרי.

תכנון עיזבון רואה לעתים קרובות סוכנות על ידי הכרח. אף על פי שייתכן שאדם יצר צוואה המתארת ​​כיצד יש לחלק עיזבון בעת ​​פטירתו, ייתכנו מצבים שבהם האדם נקלע לחוסר יכולת לפני ביצוע ההתאמות הנדרשות לצוואה. כאן, סוכנות על בסיס הכרח יכולה לשמש גורם מהימן.

איך הופכים לסוכן נדל"ן?

כדי להיות סוכן נדל"ן, אתה צריך לקבל רישיון סוכן נדל"ן. ישנן כמה כישורים לכך, והם יכולים להשתנות ממדינה למדינה. באופן כללי, אדם צריך להיות בן 18, להיות תושב חוקי בארה"ב, להשלים את ההשכלה הנדרשת לרישוי חוזר ולעבור את בחינת הנדל"ן. אנשים יכולים להירשם לקורסי רישוי מחדש לפני שניגשו לבחינת הנדל"ן.

איך הופכים לסוכן ביטוח?

השלב הראשון בהפיכתו לסוכן ביטוח הוא להחליט איזה סוג של סוכן ביטוח אתה רוצה להיות, שכן הסוג תלוי בדרך להיות כזו. אתה יכול לבחור להיות סוכן ביטוח שבוי או סוכן ביטוח עצמאי. משם תצטרכו להחליט אילו מוצרי ביטוח תרצו למכור ללקוחות.

השלב הבא הוא קבלת רישיון במדינתך. המוצרים שתחליט שאתה רוצה למכור יהיו תלויים בסוג הרישיון שתצטרך. אתה תיגש לבחינת הרישוי שלך ומשם תצטרך להגיש בדיקת רקע ובקשת רישוי למחלקת הרישוי של המדינה שלך. לאחר השלמת פעולה זו, תצטרך למצוא חברת ביטוח לעבוד איתה.

איך הופכים לסוכן ספורט?

כדי להפוך לסוכן ספורט תצטרך לקבל רישיון ספורט ולהירשם במדינה. לא כל המדינות דורשות זאת. הספורט או הליגה שאליהם תרצו להצטרף ידרשו גם הסמכה. בדרך כלל, תואר ראשון נדרש לפני הפיכתם לסוכן ספורט, ותארים מתקדמים, כמו משפטים, עוזרים להפוך לכזה כך שתוכלו להבין את השפה המשפטית של החוזים של הלקוחות שאתם מנהלים. לאחר הסמכה וקיבלת את הרישיון, תצטרך להצטרף לסוכנות ספורט ומשם להתחיל לבנות בסיס לקוחות.

סוכן בשורה התחתונה

סוכן הוא כל מי שהופקד לפעול בשמו של אדם אחר. אנשים בדרך כלל קוראים לסוכן כאשר הם צריכים מישהו עם מומחיות רבה יותר או כאשר אין להם זמן להשלים משימה.

פיינטרסט

סוכנים נמצאים בשימוש נפוץ בתעשיות הפיננסים, המשפטים, הנדל"ן, הביטוח, המשחק והמוזיקה, אך ניתן למצוא אותם כמעט בכל מצב כאשר יש צורך בידע מתקדם בנושא. סוכנים יכולים לחסוך לאנשים הרבה זמן, כסף וכאבי ראש בביצוע משימות חשובות.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

Back to top button