בוטוקס בהריון: האם אפשר לקבל בוטוקס בזמן הריון?

בין אם אתה חובב-על של נטילת בוטוקס, שוקל את זה, או פשוט מסוקרן מכל ההייפ ששמעת, לחץ על הברקס אם את בהריון או מתכננת להיכנס להריון . בוטוקס הפך לנושא שיחה לוהט במאה ה-21 – חיפוש פשוט בגוגל מעלה יותר מ-43 מיליון תוצאות – אבל, למרבה הצער, הוא נכנס לקטגוריית המותרות שעלייך להשהות בהריון.

במקום פשוט לומר לך שבוטוקס הוא הריון לא-לא ולהמשיך הלאה, הגענו לכמה מקצוענים כדי להסביר למה זה כך, לכמה זמן, ובמה אתה יכול להשתמש בינתיים כדי לעזור להחליק קווים עדינים וקמטים. המשך לקרוא כדי ללמוד הכל על בוטוקס והריון, כמו גם כיצד תוכל לשמור על מראה העור שלך רענן וצעיר עד שהתינוק שלך יגיע .

מה זה בוטוקס?

בוטוקס הוא טיפול אסתטי לקמטוטים וקמטים. ולפי המועצה האמריקאית לניתוחים קוסמטיים , זה הטיפול הקוסמטי הפופולרי ביותר בארה"ב בסך הכל. 1 זה משהו שנקרא נוירוטוקסין, העשוי מרעלן בוטולינום שמקורו ב- Clostridium botulinum , המגביל באופן זמני את תנועת השרירים כאשר הוא מוזרק לתוכם. נכון לעכשיו, זה מאושר על ידי ה-FDA להזרקה לרגלי עורב, לקווי מצח ולקמטי זעף.

למרות שקיימת תפיסה מוטעית נפוצה שכל רעלני העצב האסתטי הם בוטוקס, בוטוקס הוא למעשה שם המותג. ישנם רעלנים מרובים אחרים המוזרקים כדי להחליק קווים עדינים וקמטים באותו אופן. הם כוללים את Dysport, Jeauveau ו-Xeomin.

ההיסטוריה של הבוטוקס

באופן מעניין למדי, בוטוקס שימש בתחילה בעיקר למצבים רפואיים. עובדות מהנות: בשנות ה-70, המרכיב הפעיל של הבוטוקס, בוטולינום טוקסין, הופיע לראשונה כטיפול פורץ דרך לאנשים עם עיניים מצולבות (המכונה פזילה).

לאחר מכן הוא התפתח לטיפול במגוון רחב להפתיע של בעיות כמו הפרעת התכווצות שרירי הצוואר כואבת ובלתי רצונית הנקראת דיסטוניה צווארית, הזעת יתר (או הזעת יתר בבית השחי), מיגרנות כרוניות, בריחת שתן ועוד. כמו כן, ניתן לטפל בבעיות של טונוס שרירים ונוקשות, המכונה ספסטיות, גם באמצעות בוטוקס. 2

האם זה בטוח להשתמש בבוטוקס במהלך ההריון?

להריון יש דרך לשנות את סדרי העדיפויות שלך . מהרגע שאתה מגלה שאתה בהריון, זה כבר לא הכל על הרצונות שלך. אתה צריך לשקול מה הכי טוב עבור התינוק שלך. כמו שסושי גולמי וזיעה טובה בסאונה בספא האהוב עליך הם אסור ללכת במהלך ההריון , כך גם הבוטוקס.

ג'ניפר לוין, MD, PLLC, מנתחת פלסטית בעלת הסמכה כפולה בניו יורק מסבירה, "טוקסין בוטולינום נכנס לקטגוריית הריון שנקראת 'X', מה שאומר שהוא לא בטוח לשימוש במהלך ההריון."

תרופה מסומנת על ידי ה-FDA ככזו כאשר נראו מומים עובריים במחקרים על בני אדם ובעלי חיים, ו/או היו עדויות לסיכון לילד שטרם נולד. טיפול מקבל ייעוד זה כאשר הסיכונים הכרוכים בו גוברים בבירור על כל התועלת הפוטנציאלית. 3

כל הריון הוא שונה. הקפד להתייעץ עם ספק שירותי בריאות לגבי הנסיבות שלך אם יש לך שאלות כלשהן לגבי השימוש בבוטוקס בזמן ההריון.

כמובן, כמו בכל תרופה, ישנם סיכונים הקשורים לבוטוקס – תינוק בדרך או לא. אלה יכולים לנוע בין אי נוחות קלה כמו יובש בפה, כאבים במקום שחטפתם, עייפות או כאב ראש ועד לתסמינים חמורים יותר כמו הפרעות ראייה או אפילו תגובות אלרגיות מסכנות חיים 4 .

לכן, גם אם אינך בהריון, הקפד לבדוק עם הספק שלך לפני שאתה עולה על עגלת הבוטוקס, וודא שאתה בוחן את כל הסיכונים הפוטנציאליים.

מדוע לא כדאי להשתמש בבוטוקס בהריון

בקיצור, בהתחשב בעובדה שהסיכונים עולים על היתרונות שלו, עדיף לשחק בזה בטוח ולשמור את היתרונות של בוטוקס נגד קמטים והחלקת העור לתקופה שבה תינוקך לא יפגע. אולי אתה אוהב טיפוס הרים – ואנחנו מברכים על שאפתנותך! – אבל היינו מהמרים שלא תרצה לסכן את התינוק שלך על ידי קח אותו לרכיבה לפני הלידה.

סיכונים בשימוש בבוטוקס בהריון

למרות הדירוג הגדול והמפחיד של קטגוריית "X" שניתן לבוטוקס על ידי ה-FDA, השפעת הבוטוקס על עוברים עדיין עטופה במעט מסתורין מעבר לקומץ מחקרים.. קראי עוד על תופעות לוואי בוטוקס

"ההשפעות של מתן בוטולינום טוקסין A (btxA) במהלך הריון אנושי אינן ידועות במידה רבה. . . מכיוון שאין מספיק נתונים כדי להיות בטוחים, רוב רופאי העור ממליצים להימנע מהזרקת בוטוקס בהריון". מכיוון שאין ערובה שבטוח להשתמש בבוטוקס בהריון או בהנקה, עדיף להיות על הצד הבטוח ולא לקחת את הסיכון.

כמה מחקרים על ארנבות בהריון הצביעו על סיכונים כמו מומים בעובר והפלות. 5 אותו דבר עם לידה מוקדמת , משקל לידה נמוך והתפתחות עצם בחולדות. ומכיוון שהבוטוקס הוא הליך קוסמטי, לא הכרחי מבחינה רפואית, מומלץ בדרך כלל שאנשים בהריון צריכים לעבור מעבר קשה, אם כי זמני. 6

מה אם יש לך בוטוקס ואז נכנסת להריון?

ככל שננסה, לא תמיד נוכל לתכנן את כל ההפתעות הקטנות של החיים. מה אם כבר קיבלת בוטוקס, אז תגלה שאתה בהריון? המחשבה הראשונה שלך עשויה להיות של אימה – ומובן שכן. 

למרבה המזל, לד"ר לוין יש בטחון מרגיע בדיוק למצב מדאיג שכזה: "היו מחקרים על נשים הרות שהזריקו להן בוטוקס כשהן לא הבינו שהן עדיין בהריון, ולא דווח על השפעות שליליות".

היא ממשיכה ומסבירה, "לבוטוקס יש מעט מאוד זמינות ביולוגית בזרם הדם, ולכן לא סביר שהוא יגרום לבעיה, אבל לא הייתי ממליצה להזריק בוטוקס לנשים בהריון."

אז, אם במקרה נקלעתם למצב הזה, קדימה, וקחו נשימה עמוקה . ממה שהמדע ראה עד כה, סביר להניח שהתינוק שטרם נולד לא יושפע. ובכל זאת, הקפד לדבר עם ספק שירותי הבריאות שלך על זה לכל מקרה.

מתי אוכל להמשיך להשתמש בבוטוקס? 

ברגע שהקטנה שלך הגיעה, ייתכן שאתה ממתין בכיליון עיניים לפגישת הבוטוקס הבאה (או הראשונה). עם זאת, אם את מניקה , אולי תרצה לתת לזה קצת יותר זמן. לפי ה-FDA, לא ידוע אם בוטוקס משפיע על חלב אם. ד"ר לוין מסכים: "בוטוקס בטוח לשימוש ברגע שאתה כבר לא בהריון או מניקה."

ולמעשה, כך או כך, אם את מניקה או לא, תמיד עדיף לבדוק עם הספק שלך לפני שתחדש את הבוטוקס.

חלופות בטוחות להריון 

רק בגלל שאתה לא יכול לקבל בוטוקס בזמן שאתה בהריון או מניקה, זה לא אומר שאתה צריך לזרוק את משטר האנטי אייג'ינג שלך מהחלון. ישנן חלופות בטוחות שתוכלו להשתמש בהן כדי לשמור על מראה העור במיטבו.

למרות שהם לא טיפולים אסתטיים רפואיים כמו בוטוקס, ישנם כמה מרכיבים לטיפוח העור שיש להם יתרונות אנטי אייג'ינג שבהם אתה יכול להשתמש בהריון. שקול כמה מהחלופות הבאות בטוחות להריון לבוטוקס, ואז אל תהסס להזמין את טיפול הפנים שלך או להתחמם קצת בטיפול עצמי בבית.

חומצה גליקולית

חומצה גליקולית ידועה בתור פילינג אלפא-הידרוקסי היעיל ביותר, מה שמוביל לכך שהיא זוכה לשבחים בזכות יכולות חידוש העור שלה. בנוסף לעזרה להחלקת קווים, זה יכול גם לעזור לשפר את הגוון והמרקם, לטפל בנזקי השמש ולטשטש את העור. 7

ד"ר מרפי-רוז לא מתביישת שזהו המרכיב האהוב עליה לטיפוח העור כדי להחליף את הבוטוקס. "החלופה הטובה ביותר בטוחה להריון היא חומצה גליקולית", היא אומרת. "למרות שחומצה גליקולית ידועה כבטוחה במהלך ההריון, היא לא כמעט יעילה להפחתת קמטים כמו בוטוקס."

עם זאת, היא מסבירה, "מאמינים שחומצה גליקולית מגרה את ייצור הקולגן, מה שיכול לעזור לאורך זמן עם קווים עדינים."

חומצה היאלורונית

ד"ר לוין מזכיר שהמפתח לטיפול ומניעה של קמטוטים וקמטים הוא לשמור על לחות העור שלך ולחות – מה שכדאי לך לנסות ולעשות בלי קשר.

אחד המרכיבים המבריקים במובן הזה הוא חומצה היאלורונית, מולקולה אוהבת מים המופיעה באופן טבעי בגוף, שמסוגלת להחזיק פי 1,000 ממשקלה במים. הוא מושך ושומר מים, ובדרך כלל נסבל היטב על ידי כל סוגי העור, כולל עור רגיש. אתה יכול למצוא אותו במוצרי טיפוח רבים, החל מסרום ועד קרמים. 8

לחומצה היאלורונית יש גדלים מולקולריים שונים. מולקולות גדולות יותר אינן יכולות לחדור לעור, אך הן עושות עבודה מצוינת באיטום הלחות על פני העור. מולקולות קטנות יותר, לעומת זאת, נספגות בקלות בעור.

אגירליין

Argireline, מרכיב לטיפוח העור, פועל בדומה לבוטוקס בכך שהוא מפריע לנוירוטרנסמיטורים האחראים על תנועת השרירים. "חלק מהחלופות לבוטוקס הן פפטידים מקומיים המעכבים נוירוטרנסמיטורים המפחיתים את פעילות השרירים (אם כי במידה הרבה פחות מבוטוקס)", אומרת ד"ר מרפי-רוז.

"פפטידים כמו Argireline (אצטיל-הקספפטיד-3 או אצטיל-הקסאפפטיד-8) שואפים להיות בעלי השפעות עדינות, דמויות בוטוקס נגד קמטים ללא הזרקה, וחלקם מגובים על ידי עידוד ניסויים קליניים המדגימים יעילות." זה מחליק קווים עדינים בצורה דומה לבוטוקס, אם כי לא כמעט באותה מידה. אבל זו עדיין אפשרות יעילה.

מאמרים קשורים

One Comment

  1. התשובה היא לא, אסור לקבל בוטוקס בזמן הריון. למען בריאות הריון והתינוק, יש לדחות כל שירותי בוטוקס עד לסיום הריון.

כתיבת תגובה

Back to top button